You are here:   Committees
  |  Login

Planning Control Committee

20 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
12
Page 2 of 2, Displaying meetings 11 to 13 of 13 meetings found in selected date range
14 February 201918:0000:00Council ChamberScheduled 
11 April 201918:0000:00Council ChamberScheduled 
30 May 201918:0000:00Council ChamberScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 13 members/vacancies that match search criteria
Liberal Democrats
Lucy Care Member 20/05/2015 - current 89 %
UK Independence Party
John Evans Member 18/05/2016 - current 76 %
Labour
Diane Froggatt Member 20/05/2015 - current 86 %
Conservative
Frank Harwood Member 20/05/2015 - current 89 %
Conservative
Steve Hassall Member 18/05/2016 - current 86 %
Labour
Shiraz Khan Member 20/05/2015 - current 89 %
Labour
Gulfraz Nawaz Member 23/05/2018 - current 88 %
Conservative
Ross McCristal Member 23/05/2018 - current 75 %
Labour
Paul Pegg Member 18/05/2016 - current 86 %
Conservative
Ged Potter Vice-Chair 24/05/2017 - current 83 %

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.