You are here:   Committees > 2015 - onwards
  |  Login

Standards Committee

20 May 2015 - onwards
Fixed
None

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Independent
Dom Anderson Vice-Chair 22/05/2019 - current No meetings since joining
Liberal Democrats
Ajit Singh Atwal Vice-Chair 22/05/2019 - current No meetings since joining
The Brexit Party
Alan W Graves Vice-Chair 22/05/2019 - current 90 %
Conservative
Alison Holmes Chair 23/03/2016 - current 82 %
Labour
Shiraz Khan Vice-Chair 25/09/2019 - current No meetings since joining

Appointees

NameRoleMembership DatesAttendance
Alan Cameron Independent Person 20/05/2015 - current 73 %
Mr Stuart Green Independent Person 26/01/2017 - current 50 %
Peter Purnell Independent Person 23/05/2018 - current 100 %
Philip Sunderland Independent Person 23/05/2018 - current 100 %

Other Information

Pop-up Windows - This website contains links to various documents such as Agendas, Minutes and Reports to name a few. Some of these links will open the corresponding document in a new window. To determine whether a link will open up a window hover your mouse over the link and review the displayed tool-tip.